Art Nouveau Sanat Akımı

En son güncellendiği tarih: 22 Mar 2020

Art Nouveau zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımıdır. Köklerinin Britanya merkezli Arts&Crafts hareketine dek gittiği söylenebilir. Avrupa ve Amerika’yı etkilemiştir.

Art Nouveau ismi 1896 yılında Paris’te açılmış olan ,dekoratif mobilya ve aksesuar satan bir mağazadan gelmektedir. Devlet salonuna kabul edilmeyen sanatçıların da bu tur eşyaların alım satımıyla ilgilenmeye başlamasıyla akım güçlenmiş ve anti akademik bir nitelik kazanmıştır.

Birçok sanat ve mimarlık tarihçisinin ortak görüşü Art Nouveau'yu birden fazla öğenin doğurduğu ve etkilediği yönündedir.

Bu öğelerden birincisi 19. yüzyılın ikinci yarısında İngiliz tasarımına yön veren, başını William Morris'in çektiği "Arts and Crafts" (A&C) hareketiydi. Victoria dönemine damgasını vuran Neo-Classic ve Neo-Gotik tarzların iç karartıcı ve ağır tavrına karşı A&C Pre-Rönesans döneminin mütevazi ve basit el yapım geleneği mirasının bayraktarlığını yaptı. Zanaatkar, sanatçı, mimar ve tasarımcı arasındaki sınırlar bu akım içerisinde yumuşadı.


31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

POP ART

Rokoko

0555 072 55 00

Müeyyedzade, Serdar-ı Ekrem Cd. 16A, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turkey